Vážení spoluobčané,
mohlo by se zdát, že následné téma již není aktuální. Ale vzhledem k tomu, že bych se rád věnoval zejména tomu, co nás čeká v budoucnosti, budou snad následující informace i tak zajímavé a přínosné.
Tématem, ke kterému bych se rád vyjádřil, je koupaliště v Kaplici.
Nelze nepřiznat, že již během léta jsem zaznamenal, ale ještě i nyní kritické ohlasy na provoz našeho koupaliště.
Pokud bych Vám měl nyní tvrdit, že nebyly a nejsou oprávněné, musel bych se považovat za blázna, nebo za naprosto neobjektivního a nekritického člověka.
Kritických připomínek jsme samozřejmě zaznamenali více, ale nejvíce kritiky padlo na kvalitu vody v bazénech. Pokud nebyla v pořádku voda v „malém bazénku“, lze konstatovat, že bylo otázkou, pro koho v pořádku ještě byla a pro koho v danou chvíli už ne. Nicméně starost o kvalitu vody v tomto bazénu byla plně v kompetenci personálu koupaliště prostřednictvím obsluhy instalovaného filtračního zařízení. Totéž mohu konstatovat i na kritické připomínky např. k čistotě a vybavení sociálních zařízení. Osobně jsem koupaliště během sezóny několikrát navštívil, a pokud jsem měl nějaké kritické připomínky od občanů, vždy jsem je s personálem projednal a ten přislíbil nápravu.
Co se týká kvality vody ve „velkém bazénu“, zde mohu pouze konstatovat, že příroda je mocnější člověka, který má bohužel k dispozici již nevyhovující zařízení. Jinými slovy momentální systém přítoku a odtoku vody a sebevětší snaha personálu si se současnými vysokými a trvalými teplotami během letních měsíců ani při největší snaze neumí poradit. Protože jsem sám na koupališti pracoval a měl kvalitu vody ve velkém bazénu na starosti, vím, co říkám. Personál během léta minimálně 2x velký bazén vypustil a vodu v něm vyměnil, ale ani to bohužel nestačilo, a tak byla kvalita vody po většinu léta nevyhovující. Je také nutné připomenout, že celý areál je oficiálně prostorem pro slunění a velký bazén prostě „přírodním koupalištěm“, což mnoho let stačilo, ale současným nárokům již nevyhovuje.
Přestože se nacházíme v době zahradních bazénů a městských koupališť s křišťálově modrou vodou, je stále dost příznivců přírodního koupání. Ti však mají čím dál méně možností koupání v „čisté vodě“, a tak často dojíždějí do vzdálených oblastí se zaplavenými pískárnami či menšími přírodními nebo umělými nádržemi s pravidelným a dostatečně silným přítokem a odtokem vody.
I když by se Kapličáci rádi koupali doma, v souvislosti s kritikou kvality vody zejména v našem velkém bazénu uváděli, že jim nezbývalo nic jiného než za čistým koupáním vyrazit do blízkého okolí, zejména do Velešína a do Horní Stropnice. Tato koupaliště nám poté dávali za příklad.
Rád bych Vás informoval, jak to aktuálně vypadá s budoucností našeho koupaliště. V loňském roce byly započaty práce na postupné rekonstrukci a modernizaci areálu koupaliště, realizují se postupně kroky vedoucí k výstavbě nového bazénu, nebo bazénů.
Na březnovém zasedání zastupitelstva města byl projednán materiál, který seznámil zastupitele s možnými variantami budoucí podoby „velkého bazénu“ v areálu koupaliště. Byly jim předloženy údaje o pořizovacích a provozních nákladech koupališť v Prachaticích, Borovanech a v Horní Stropnici, neboť tato tři koupaliště byla vytipována jako možné alternativy budoucí podoby koupaliště v našem městě. Po diskusi nad všemi variantami se zastupitelé shodli na variantě „Horní Stropnice“ a bylo přijato usnesení, kterým zastupitelstvo města chválilo zadání pro vypracování studie a z ní vycházející projektové dokumentace na rekonstrukci velkého bazénu v areálu koupaliště v Kaplici. Zadání bylo schváleno v těchto bodech:
- Zdrojem vody koupaliště bude i nadále řeka. Měl by se využít a modernizovat stávající systém čerpání vody z řeky.
- Vybudovat samostatný objekt s technologií na filtrační a chemické čištění vody s možnou ochranou proti poškození v případě povodní.
- Vybudovat bazén v podobě betonové vany s fólií co nejjednoduššího tvaru o velikosti 1800 m².
- V bazénu vytvořit oddělení pro plavce, neplavce a atrakce.
- Vlastní bazén oddělit od ostatní plochy koupaliště, zajistit vstup do bazénu přes čistící zóny.
- Pro zasazení nového bazénu optimálně využít plochy stávajícího bazénu, neboť vyžaduje co nejmenší požadavky na terénní práce.
- Nevyužitou plochu současného bazénu využít jako akumulační nádrž a zbytek zavézt.
Na květnovém pracovním jednání zastupitelstva bylo zastupitelům předloženo 5 variant možné podoby „velkého bazénu“, jejichž zpracování vycházelo z výše uvedeného zadání. Po zvážení všech pro a proti byla vybrána varianta č. 4 a ta se stala výchozím materiálem pro realizaci dalších kroků.
V současné době se pracuje na přípravě podkladů pro zadání výběrového řízení na zpracovatele a dodavatele projektové dokumentace, kdy například jedním z důležitých kroků bylo provedení inženýrskogeologického průzkumu podloží současného „velkého bazénu“.
Na závěr bych chtěl říci, že již během přípravy podkladů pro zpracování projektové dokumentace se ukazuje, že příprava a realizace takto významné a věřím, že pro Kapličáky zásadní, investiční akce bude ještě velmi náročná a bude vyžadovat velmi svědomité přijímáni postupných rozhodnutí a velice pečlivé plnění jednotlivých kroků tak, aby konečný výsledek byl plně uspokojivý nejen pro obyvatele našeho města, ale i pro návštěvníky z širokého okolí.
Mgr. Libor Lukš, místostarosta města