Všechno, co jste chtěli vědět o Kaplici, ale báli jste se zeptat.
Cesta do hlubin světové gastronomie
01. března 2020 / Zdeňka Lovčí
Letiště České Budějovice – kouřová clona a kde je zdravý rozum?
07. února 2020 / Dalibor Uhlíř
DISKUSE: Ad: K zamyšlení
31. ledna 2020 / Pavel Janota
DISKUSE: K zamyšlení
31. ledna 2020 / R. Macháčková
Logistika se mění před očima, je potřeba se připravit na budoucí trendy!
20. ledna 2020 / Zdeňka Lovčí
Potřebuje město prodat byty?
28. listopadu 2019 / Luděk Plza
Kvalita vody v koupališti a jak to je s novým koupalištěm?
22. listopadu 2019 / Libor Lukš
Jak kvalitní je voda na kaplickém koupališti?
22. listopadu 2019 / Lenka Felcmanová
Ohlédnutí za letní sezonou v našem městě očima seniora
22. listopadu 2019 / V. Horáková
Prosincový sloupek starosty Pavla Talíře
22. listopadu 2019 / Pavel Talíř
Wintonovo dítě - Příběh židovské dívky
09. listopadu 2019 / Jan Vaněček
Listopadový sloupek starosty Pavla Talíře
22. října 2019 / Pavel Talíř
Kapličtí senioři výletovali
16. října 2019 / František Doležal
Vaření s Petrem Stupkou zaujalo aktivní seniory
09. října 2019 / František Doležal
Neotištěný článek opozice ve zpravodaji
03. října 2019 / Opoziční zastupitelé Kaplice
Finanční úřad v Kaplici neskončí
21. srpna 2019 / Pavel Talíř
Léto v plném proudu a se spoustou zajímavých zážitků
25. července 2019 / Pavel Talíř
DOKUMENT: Argumentace nákupu nového automobilu pro potřeby Městského úřadu Kaplice
16. července 2019 / Lukáš Bodnár
Dopisové přítelkyně (Pen Friends)
16. července 2019 / Jan Vaněček
DOKUMENT: Argumentace opozičních zastupitelů k revokaci usnesení o nákupu automobilu pro Městský úřad Kaplice
08. července 2019 / Luděk Plza
Na prahu letních prázdnin
27. června 2019 / Pavel Talíř
Aktivita opozičních zastupitelů
27. června 2019 / Luděk Plza
INFO: Kapličáci.cz - nový webový a facebookový projekt pro všechny Kapličáky
22. června 2019 / Jan Bohdal
Červnové slovo starosty Pavla Talíře
09. června 2019 / Pavel Talíř
Umělci média potřebují - projekt UNES-CO Kateřiny Šedé a jeho mediální ohlasy
26. dubna 2019 / Zdeněk Duspiva
Gymnázium v Kaplici má šanci
18. února 2019 / Zdeňka Lovčí
Podnikat během studia?
09. února 2019 / Zdeňka Lovčí
Co mne napadá? Kultura je péče o duši
14. prosince 2018 / Jan Vaněček
ROZHOVOR: Ředitelka GEU Kaplice Zdeňka Lovčí: Rodinná atmosféra na škole není žádné klišé
12. prosince 2018 / Jan Bohdal
(Také) českokrumlovský spisovatel a lékař Ladislav Ptáček by se letos dožil 110 let
29. listopadu 2018 / Jan Vaněček
Divadlo s nejvyšším stropem
14. září 2018 / Jan Vaněček
Pozoruhodný říční druh: NEOVODÁK
13. září 2018 / Václav Král
Recept nejen pro Krumlováky: Mám málo peněz – co s tím?
04. června 2018 / Markéta Drdová
K projektu Unes-Co Kateřiny Šedé
12. dubna 2018 / Václav Král
ROZHOVOR: Prakticky nevidím rozdíl v kvalitě výuky v Kaplici v porovnání s tím, jak se předměty učí na vysoké škole, říká ředitel kaplického gymnázia, ekonomické školy a učiliště Ladislav Šolc
26. ledna 2018 / Jan Bohdal
Jubilejní desetiboj 2019 pomohl, vzpomínal, lámal rekordy, uvítal čestného hosta, bavil sportovce i pořadatele15. července 2019 10:52 / Autor: Monitor - redakce

Jubilejní patnácté pokračování Krumlovského desetiboje ŠNOMÍBO i o tři roky „mladší“ odnože Dětského víceboje, které provázelo ve sváteční dny naprosto ideální počasí, stmelilo při oblíbené atletické zábavě více než osmdesátku závodníků a závodnic od 3 do 47 let z celé republiky, přivítalo mezi sebou sportovní ikonu z jižních Čech Jana Kreisingera a letos v duchu hesla sportovci sportovcům pomohlo dobré věci, když podpořilo dva kvadruplegiky z Českokrumlovska velmi pěknou částkou převyšující v součtu 50 000 Kč. Navíc se nikdo při závodě nezranil, takže pro pořadatele jistě ve všech ohledech ideální průběh závodu.
Ale hezky popořádku.
VIDEOREPORTÁŽ K 15. ROČNÍKU ŠNOMÍBO DESETIBOJE ZDE.

To, že tradiční závod má štěstí na počasí, je známo. Pršelo snad jen ve dvou ročnících, ale letos to byla v tomto ohledu skutečná paráda, která napomohla celkové atmosféře i výkonům jednotlivých borců. Místostarosta Českého Krumlova pro sport a cestovní ruch Martin Hák se nestačil divit při úvodním představování startovního pole, odkud odevšad se závodníci do Českého Krumlova sjeli. Kromě místních padala postupně jména z Ostravy, Dušníků, Světic u Prahy, Slavkova u Brna, ale třeba i Horoměřic. Nezapadli ani domácí – jubilejní desátou účast na závodě si například zapsal matador závodu, téměř 40 letý krumlovák Josef Dufek, rekordmanem je od letoška Tomáš Vařil, který má jako jediný 11 celých účastí.

Startovní pole v součtu 22 mužů a 8 žen bylo složeno půl na půl z atletických veteránů a závodníků mladších 35 let, přičemž výkony těch prvních byly hodnoceny s použitím koeficientu dle tabulek WMA. Dva závodníci se přihlásili do neoficiální kategorie registrovaných atletů. Mezi nimi i trojnásobný vítěz z dob jeho neregistrovaného působení v atletice, Michal Borek. Jeho nový neoficiální rekord mítinku je po letošním ročníku 5544 bodů. Vlastní rekord z roku 2017 navýšil o 331 bodů. Zasloužený bronz v oficiální kategorii neregistrovaných, který léta utíkal tomuto borci jen těšně, si letos zaslouženě vybojoval šestinásobný účastník z Horoměřic a nejstarší muž startovního pole, 47letý Vladimír Sup, který výkonem 4041 bodů uhájil bronz s veteránskými přepočty o sedm bodů před naopak druhým nejmladším 16letým Ondřejem Glozou z Malont. Kde Supovi zpravidla uniká medaile, protože i v 47 letech má silné sprinterské i technické disciplíny, je 1500 m. „Potřeboval bych mít hodně velký náskok před patnáctistovkou, aby ta medaile jednou vyšla,“ usmíval se ještě před závodem sympatický borec, na kterého už kamarádi v startovním poli volají několik let oblíbený pokřik „Supe leť“, čímž ho motivují právě v jeho „slabé“ disciplíně. Stříbro bral 31letý Pavel Novotný z Dušníků za výkon 4362 bodů a zlato vloni druhý Tomáš Říha z SDH Žďár, který ve 28 letech bez veteránského koeficientu vybojoval 4533 bodů.

Z deseti účastí se již podeváté v top desítce udržel 39 letý Josef Dufek, který skončil při jubileu sedmý s výkonem 3871 body s veteránským koeficientem.
Mezi ženami kralovaly „atletické veteránky“ nad 35 let. Díky koeficientům dosáhla nejlepšího výkonu 39letá Dana Adámková z TT Tálín 3457 bodů, stříbro brala 43letá Markéta Štětková z Hosína za 3352 bodů a bronz pak bez koeficientu 17letá Tereza Faktorová z SDH Dobřejovice, která si posunula o 229 bodů svůj osobní rekord z krumlovského klání na 3094 bodů.
Super výkonů bylo k vidění spousta a i ti, co na takové body nedosáhly, bojovali z plných sil a snažili se v navzájem fandícím startovní poli o co nejlepší vlastní výkon. Tím a také pozitivní atmosférou mezi diváky, pořadateli, sportovci a dětmi je závod pověstný. Ta se letos přetavila v dobrou věc, když si přátelé desetiboje s partnery mezi sebou dali úkol pomoci dvou sympatickým sportovcům po dětské mozkové obrně, Viktoru Lubasovi z Českého Krumlova a Matěji Havlovi z Holubova. Ti si část závodu užili společně s rodiči a sportovci na stadionu. „Emotivní moment nastal, když měl Matěj házet kuželkou a k tomu je potřeba pořádné zakurtování, které je technicky dost složité. Závodníci a pořadatelé desetiboje zalehli vozík, aby Matěj mohl házet,“ popisoval Matějův zážitek jeho otec, sám aktivní sportovec. Dojatý byl i Viktor, který si nenechal závod ujít jako divák a který se sám také věnuje sportu, jak jen mu to jeho stav dovolí. Celková částka, která byla mezi závodníky vybrána, se vyšplhala na 50 540 Kč. Tato suma se rozdělila mezi oba kluky rovným dílem. 15 000 Kč z toho bylo složeno z větších příspěvků od městských organizací, kanceláře starosty města Český Krumlov a společnosti Kiwanis. Velká část se dala dohromady přímo na stadionu prodejem upomínkových předmětů. Nezapadl ani originální nápad jednoho ze závodníků, který strhl téměř 10 dalších. Rozhodli se přispět finanční částkou odpovídající bodovému zisku v poslední disciplíně – běhu na 1500 m. Přispívalo se po oba dva dny. „Částka nás samotné překvapila, jsme rádi, že se tento nápad setkal se zájmem. Něco podobného děláme vždy při jubileu závodu. Chceme tím podpořit dobrou věc a jsme rádi, že to mělo smysl a všem kteří přispěli je potřeba poděkovat,“ hodnotí jeden z pořadatelů Jan Míka.

Další novinkou na letošním ŠNOMIBO desetiboji bylo povídání a autogramiáda s maratoncem a půlmaratoncem Janem Kreisingerem, který podpořil závod, popovídal o sportu a zodpovídal zvídavé otázky hlavně dětí. “Záznam rozhovoru se sestřihem závodu bude ještě zpracován a zveřejněn v médiích a na webu www.viceboje-ck.cz. Bylo to zajímavé a hodně pohodové povídání, které sledovala plná tribuna,“ pochvalují si organizátoři. Děti si také nechaly podepsat kartičky sportovce s jihočeskými kořeny, který si měl původně zaběhnout i závěrečnou disciplínu desetiboje 1500 m, ale zranění mu to nedovolilo. Běh však nakonec s chutí okomentoval. Na stadionu se potkal i se svým trenérem Pavlem Novákem z SK Čtyři Dvory, který také rád krumlovský mítink jako divák a pomocník navštěvuje už několik let, společně s amatérskými sportovci, kteří jeho vedením také prošli.

Jedinou věcí, která lidi pohybující se kolem tradičního desetiboje letos velmi zasáhla, byl odchod osminásobného účastníka Standy Tůmy do sportovního nebe v květnu tohoto roku. Svého kamaráda závodníci uctili v jeho stylu – dali si na jeho počest na úvod kolečko kolem stadionu.
Druhý den závodu ožil krumlovský stadion díky hojné účasti dětí na Dětském víceboji. Padesátka dětí si poměřila své síly v běhu přes překážky, hladké šedesátce, skoku do dálky, hodu krikeťákem a dlouhém běhu (200 resp. 800 m). Výsledky postupně najdete na webu www.viceboje-ck.cz. Zájem dětí je rok od roku větší a sledovat je možné výkony benjamínků ve věku 3 let i nadějných 13 a 14letých sportovců, kteří časem třeba zkoušejí a velký desetiboj.
„Ten pocit po závodě je vždycky trochu lítost, že to zase skončilo. Zároveň se jako vždy těšíme na společné setkání nejpozději za rok. Tu atmosféru, kvůli které se sem všichni rádi vracíme, tady dělají nejen samostatní sportovci, ale hlavně stálá pořadatelská parta, která si sedí a ví, co na stadionu dělat. Užít si to umí i při závěrečném zhodnocení závodu v hospodě,“ shrnuje na závěr Jan Míka.